Vikellystiimi STAR Junior Team esittäytyy

”Hei! Olemme vikellysjoukkue STAR
Junior Team.

Vikellys on voimistelua liikkuvan hevosen selässä. Siinä voi kilpailla yksin, parina tai joukkueena. Suomessa kilpailutasoja on kolme: A-taso on laukkaluokka, B-taso on helpotettu laukkaluokka ja C-tasolla kilpaillaan käynnissä. Kilpailuissa suoritetaan yleensä perusliikkeet, sekä vapaaohjelma. Myös hevosen ja juoksuttajan suoritukset kuuluvat arvosteluun. Vikellys on monipuolinen laji, jossa tarvitaan voimaa, notkeutta ja tasapainoa. Hevostreenien lisäksi harjoitteluun kuuluu myös kuivaharjoittelu vikellyspukilla, sekä oheistreeniä.

Joukkueemme kuuluu Suomen maajoukkueeseen ja tähtää kesän 2018 EM-kilpailuihin. Joukkueeseemme kuulu kuusi 10-16 vuotiasta tyttöä, sekä hevosemme Yester. Valmentajinamme toimii Heta ja Venla.
Viime kaudella edustimme Suomea MM-kilpailuissa Itävallassa. PM-kilpailuissa saavutimme hopeaa.”